RG1005N-4871-D-T10
Mfr.Part #
RG1005N-4871-D-T10
Description
RES SMD 4.87KOHM 0.5% 1/16W 0402
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
RG
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
406.4μm
Surface Mount :
yes
Power Rating :
30mW
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
4.87kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Voltage - Rated :
25V
Voltage - Rated DC :
25V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Susumu RG1005N-4871-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 4.87kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C