RG1005N-4751-B-T5
Mfr.Part #
RG1005N-4751-B-T5
Description
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RG
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
406.4μm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Metric) :
Resistance :
4.75kOhm
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Weight :
652.039032μg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Voltage - Rated :
75V
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
1 (Unlimited)
Datasheets
RG1005N-4751-B-T5
Susumu RG1005N-4751-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 4.75kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C