RG1005N-4750-D-T10
Mfr.Part #
RG1005N-4750-D-T10
Description
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
350μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
475Ohm
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.5%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
652.039032μg
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
75V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Susumu RG1005N-4750-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 475Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C