RG1005N-4422-D-T10
Mfr.Part #
RG1005N-4422-D-T10
Description
RES SMD 44.2KOHM 0.5% 1/16W 0402
Resistance :
44.2kOhm
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
63mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
JESD-609 Code :
e3
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Weight :
652.039032μg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.5%
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
406.4μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
75V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Susumu RG1005N-4422-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 44.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C