RG1005N-4022-B-T5
Mfr.Part #
RG1005N-4022-B-T5
Description
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
406.4μm
Weight :
652.039032μg
Series :
RG
Max Power Dissipation :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
40.2kOhm
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Metric) :
Datasheets
RG1005N-4022-B-T5
Susumu RG1005N-4022-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 40.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C