RG1005N-3922-D-T10
Mfr.Part #
RG1005N-3922-D-T10
Description
RES SMD 39.2KOHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
RECTANGULAR
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
75V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
406.4μm
Voltage - Rated DC :
25V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
39.2kOhm