RG1005N-363-W-T5
Mfr.Part #
RG1005N-363-W-T5
Description
RES SMD 36K OHM 0.05% 1/16W 0402
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
75V
Published :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
36kOhm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Height :
350μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Weight :
652.039032μg
2
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.05%
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Power Rating :
63mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
RG1005N-363-W-T5
Susumu RG1005N-363-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 36kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C