RG1005N-2801-D-T10
Mfr.Part #
RG1005N-2801-D-T10
Description
RES SMD 2.8K OHM 0.5% 1/16W 0402
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RG
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Rated :
25V
Power Rating :
30mW
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
2.8kOhm
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
18 Weeks
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Max Power Dissipation :
63mW
Susumu RG1005N-2801-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 2.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C