RG1005N-2741-B-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1005N-2741-B-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.74KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
406.4μm
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
25V
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
63mW
Published :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
RG
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Resistance :
2.74kOhm
Power Rating :
30mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RG1005N-2741-B-T5
Susumu RG1005N-2741-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 2.74kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C