RG1005N-271-W-T5
Mfr.Part #
RG1005N-271-W-T5
Description
RES SMD 270 OHM 0.05% 1/16W 0402
AEC-Q200
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
75V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Weight :
652.039032μg
Resistance :
270Ohm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
2
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
406.4μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.05%
Voltage - Rated DC :
25V
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Metric) :
Datasheets
RG1005N-271-W-T5
Susumu RG1005N-271-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 270Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C