RG1005N-2550-W-T5
Mfr.Part #
RG1005N-2550-W-T5
Description
RES SMD 255 OHM 0.05% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
255Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
25V
Power Rating :
30mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
406.4μm
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.05%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm