RG1005N-2372-B-T5
Mfr.Part #
RG1005N-2372-B-T5
Description
RES SMD 23.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
25V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated :
75V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Weight :
652.039032μg
Height :
350μm
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Published :
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
23.7kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RG1005N-2372-B-T5
Susumu RG1005N-2372-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 23.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C