RG1005N-2320-B-T5
Mfr.Part #
RG1005N-2320-B-T5
Description
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated DC :
25V
Max Power Dissipation :
63mW
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Weight :
652.039032μg
Resistance :
232Ohm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Height :
406.4μm
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%