RG1005N-2260-W-T5
Mfr.Part #
RG1005N-2260-W-T5
Description
RES SMD 226 OHM 0.05% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Power Rating :
30mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.05%
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
25V
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
406.4μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Resistance :
226Ohm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Voltage - Rated :
25V
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RG1005N-2260-W-T5
Susumu RG1005N-2260-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 226Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C