RG1005N-221-B-T5
Mfr.Part #
RG1005N-221-B-T5
Description
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
406.4μm
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
220Ohm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
25V
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
30mW
Datasheets
RG1005N-221-B-T5
Susumu RG1005N-221-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 220Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C