RG1005N-2150-D-T10
Mfr.Part #
RG1005N-2150-D-T10
Description
RES SMD 215 OHM 0.5% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.5%
Height :
350μm
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
25V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Surface Mount :
yes
Resistance :
215Ohm
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
AEC-Q200
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power Rating :
30mW
Termination :
SMD/SMT
Susumu RG1005N-2150-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 215Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C