RG1005N-202-W-T5
Mfr.Part #
RG1005N-202-W-T5
Description
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR
Height :
406.4μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Weight :
652.039032μg
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
2kOhm
JESD-609 Code :
e3
AEC-Q200
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.05%
Voltage - Rated :
75V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RG1005N-202-W-T5
Susumu RG1005N-202-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C