RG1005N-202-B-T5
Mfr.Part #
RG1005N-202-B-T5
Description
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated DC :
25V
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
350μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Resistance :
2kOhm
Power Rating :
30mW
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
25V
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
RG1005N-202-B-T5
Susumu RG1005N-202-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C