RG1005N-183-B-T5
Mfr.Part #
RG1005N-183-B-T5
Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
18kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
350μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Published :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
25V
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
30mW
Surface Mount :
yes
18 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
25V