RG1005N-1821-D-T10
Mfr.Part #
RG1005N-1821-D-T10
Description
RES SMD 1.82KOHM 0.5% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
1.82kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
30mW
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
25V
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
0402 (1005 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
406.4μm
Series :
RG
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Susumu RG1005N-1821-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.82kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C