RG1005N-1741-P-T1
Mfr.Part #
RG1005N-1741-P-T1
Description
RES SMD 1.74K OHM 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
25V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.02%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
Power Rating :
30mW
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ECCN Code :
EAR99
Height :
350μm
Voltage - Rated :
25V
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
1.74kOhm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RG1005N-1741-P-T1
Susumu RG1005N-1741-P-T1
FIXED RESISTOR RG Series, Thin Film, 1.74kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.02%, -55°C~155°C