RG1005N-1621-D-T10
Mfr.Part #
RG1005N-1621-D-T10
Description
RES SMD 1.62KOHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
652.039032μg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
75V
Height :
406.4μm
AEC-Q200
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
1.62kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Power Rating :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
25V
Susumu RG1005N-1621-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.62kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C