RG1005N-161-P-T1
Mfr.Part #
RG1005N-161-P-T1
Description
RES SMD 160 OHM 0.02% 1/16W 0402
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±0.02%
Series :
RG
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
160Ohm
Weight :
652.039032μg
Construction :
Chip
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
350μm
Voltage - Rated :
75V