RG1005N-1540-D-T10
Mfr.Part #
RG1005N-1540-D-T10
Description
RES SMD 154 OHM 0.5% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height :
406.4μm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
25V
Power Rating :
30mW
0402 (1005 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
RG
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
154Ohm
Susumu RG1005N-1540-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 154Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C