RG1005N-1372-B-T5
Mfr.Part #
RG1005N-1372-B-T5
Description
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
18 Weeks
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
350μm
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
13.7kOhm
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
30mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.1%
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RG1005N-1372-B-T5
Susumu RG1005N-1372-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 13.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C