RG1005N-123-D-T10
Mfr.Part #
RG1005N-123-D-T10
Description
RES SMD 12K OHM 0.5% 1/16W 0402
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Weight :
652.039032μg
Height :
406.4μm
Voltage - Rated :
75V
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
RG
Case Code (Imperial) :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
18 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
12kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Datasheets
RG1005N-123-D-T10
Susumu RG1005N-123-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 12kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C