RG1005N-121-P-T1
Mfr.Part #
RG1005N-121-P-T1
Description
RES SMD 120 OHM 0.02% 1/16W 0402
Height :
350μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
652.039032μg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
120Ohm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
0402 (1005 Metric)
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.02%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
RG1005N-121-P-T1
Susumu RG1005N-121-P-T1
FIXED RESISTOR RG Series, Thin Film, 120Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.02%, -55°C~155°C