RFU20TM5S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RFU20TM5S
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 530V 20A TO220NFM
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Tube
HTS Code :
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100A
Forward Current :
20A
Recovery Time :
23 ns
Element Configuration :
Single
Pin Count :
3
Number of Terminations :
2
Number of Phases :
1
Number of Pins :
3
Reverse Recovery Time :
30 ns
Application :
ULTRA FAST RECOVERY
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Case Connection :
Isolated
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Forward Voltage :
1.65V
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Average Rectified Current :
20A
Max Reverse Voltage (DC) :
530V
Peak Reverse Current :
10μA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
530V
Mounting Type :
Through Hole
Diode Type :
Standard
Mount :
Through Hole
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 530V
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2V @ 20A
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Max Surge Current :
100A
Datasheets
RFU20TM5S
ROHM Semiconductor RFU20TM5S
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2V @ 20A 150°C Max 10μA @ 530V 2-Termination Tube TO-220-3 Full Pack Through Hole
RFU20TM5S Overview
As a result, this device has a rectified current of 20A volts on average.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 20A.There is no maximum value for 100A surge current.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 10μA.
RFU20TM5S Features
an average rectified current of 20A volts
the peak reverse is 10μA
RFU20TM5S Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RFU20TM5S applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB