RFN-1022-3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RFN-1022-3
Manufacturer
RF Industries
Description
N FEMALE BH; 50 OHMS
Stock
646
In Stock :
646
Manufacturer :
RF Industries
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Operating Temperature :
Shield Termination :
Solder
Insertion Loss :
Housing Color :
Silver
Center Contact Material :
Brass
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Body Finish :
Silver
Package :
Bag
Mounting Type :
Panel Mount
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Center Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Jack, Female Socket
Contact Termination :
Solder Cup
Mating Cycles :
Fastening Type :
Threaded
Number of Ports :
1
Base Product Number :
RFN-1022
Series :
Frequency - Max :
11 GHz
Connector Style :
N Type
Ingress Protection :
Includes :
Voltage Rating :
1000 V
Impedance :
50Ohm
Product Status :
Active
Body Material :
Brass
Cable Group :
Features :
Datasheets
RFN-1022-3
RF Industries RFN-1022-3
Jack, Female Socket Threaded 50Ohm N Type Solder Cup 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -