RFC20-1R0K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RFC20-1R0K-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
1.0UH 10% RADIAL FLAT COIL
Stock
325
In Stock :
325
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
Current Rating (Amps) :
7 A
Current - Saturation (Isat) :
Q @ Freq :
37 @ 7.9MHz
Package / Case :
Radial
Package :
Box
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C ~ 100°C
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
15mOhm Max
Material - Core :
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
Ratings :
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Inductance :
1 µH
Type :
Wirewound
Features :
Size / Dimension :
0.400" L x 0.125" W (10.16mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) :
0.400" (10.16mm)
Datasheets
RFC20-1R0K-RC
Allied Components International RFC20-1R0K-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD