RF1005TF6S
Mfr.Part #
RF1005TF6S
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Description
DIODE GEN PURP 600V 10A TO220NFM
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Output Current-Max :
10A
Mounting Type :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Operating Temperature - Junction :
150°C
Operating Temperature (Max) :
150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Configuration :
Single
Case Connection :
Isolated
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reverse Recovery Time :
40ns
Number of Elements :
1
Non-rep Pk Forward Current-Max :
100A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
600V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Reverse Current-Max :
10μA
Number of Phases :
1
Application :
SUPER FAST RECOVERY
Surface Mount :
No
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 10A
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RF1005TF6S
ROHM Semiconductor RF1005TF6S
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.7V @ 10A 150°C 10μA @ 600V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-220-2 Full Pack Through Hole
RF1005TF6SC9 Overview
Upon reaching maximum reverse current, it reaches 10μA.As far as output current is concerned, 10A is the maximum.
RF1005TF6SC9 Features
A maximum reverse current of 10μA
10A is the maximum value
RF1005TF6SC9 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RF1005TF6SC9 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB