RF1001T2DNZC9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RF1001T2DNZC9
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
RF1001T2DNZ IS SUPER FAST RECOVE
Stock
940
In Stock :
940
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Minimum Operating Temperature :
Mounting :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
150°C
RoHS :
Details
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Qualification :
Product :
Rectifiers
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
10A
Forward Current :
10000(mA)
Series :
Operating Temperature Classification :
Military
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Max Surge Current :
80 A
Product Category :
Rectifiers
Reverse Recovery Time :
30ns
Peak Reverse Recovery Time :
30(ns)
Packaging :
Bulk
Brand :
Diode Type :
Standard
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Style :
Through Hole
Repetitive Peak Reverse Voltage :
200V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
80(A)
Recovery Time :
15 ns
Rad Hardened :
No
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Rev Curr :
10@200V(uA)
Product Status :
Active
Vf - Forward Voltage :
850 mV
Forward Voltage :
0.93@5A(V)
Peak Reverse Current :
10@200V(uA)
Rectifier Type :
Switching Diode
Peak Rep Rev Volt :
200(V)
Product Depth (mm) :
4.5(mm)
Base Product Number :
RF1001
Rev Recov Time :
Product Type :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
930 mV @ 5 A
Package Type :
TO-220FN
Product Length (mm) :
10(mm)
Supplier Device Package :
TO-220FN
Pin Count :
3 +Tab
Operating Temp Range :
-55C to 150C
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Peak Forward Voltage :
0.93@5A(V)
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Configuration :
Dual Common Cathode
Reverse Recovery Time (trr) :
Package :
Tube
Mounting Type :
Product Height (mm) :
15(mm)
Maximum Forward Current :
10000(mA)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200 V
Datasheets
RF1001T2DNZC9
ROHM Semiconductor RF1001T2DNZC9
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C TO-220-3 Full Pack Through Hole
RF1001T2DNZC9 Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 0.93@5A(V).In order to prevent the surge current from exceeding 80 A, it should be monitored.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 10000(mA).In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 10@200V(uA).
RF1001T2DNZC9 Features
0.93@5A(V) forward voltage
a peak voltage of 10@200V(uA)
a reverse voltage peak of 10@200V(uA)
RF1001T2DNZC9 Applications
There are a lot of Rohm Semiconductor
RF1001T2DNZC9 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23