REG711EA-25/250
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
REG711EA-25/250
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR SWITCHED CAP REG
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Switcher Configuration :
DOUBLER INVERTER
Quiescent Current :
60μA
Analog IC - Other Type :
SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
Output Configuration :
Positive
Min Output Voltage :
2.38V
Max Output Voltage :
2.62V
Width :
3mm
Output Type :
FIXED
JESD-609 Code :
e4
Package / Case :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.07mm
Number of Pins :
8
Topology :
Charge Pump
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Thickness :
970μm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Min Supply Voltage :
1.8V
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
25.996513mg
Terminal Position :
Dual
Frequency :
1MHz
Number of Outputs :
1
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage :
2.5V
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Termination :
SMD/SMT
Max Output Current :
50mA
Input Voltage-Nom :
2V
Function :
Step-Up/Step-Down
Lead Free :
Lead Free
Synchronous Rectifier :
No
Length :
3mm
Surface Mount :
yes
Base Part Number :
REG711
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Max Supply Voltage :
5.5V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.65mm
REACH SVHC :
No SVHC
Current - Output :
50mA
Datasheets
REG711EA-25/250
Introducing Voltage Regulators - Linear Texas Instruments REG711EA-25/250 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:REG711, Number of Terminations:8, REG711EA-25/250 pinout, REG711EA-25/250 datasheet PDF, REG711EA-25/250 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Texas Instruments REG711EA-25/250 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
8 Terminals 8-Pin REG711 DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR REGULATOR 1 Outputs Tape & Reel (TR) 50mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
REG711EA-2.5/250 Overview
For optimal performance, this voltage regulator uses the Tape & Reel (TR) package. In this voltage regulator, there are 8 terminations. As a matter of fact, the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with is called SWITCHED CAPACITOR REGULATOR. Space savings are achieved by placing this voltage regulator in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. There are 1 outputs on DC DC switching regulator. Adjusting voltage regulator's output pins generate Fixed output. There is a switching regulator that is compatible with the Surface Mount mounting. As long as its operating temperature is -40°C~85°C TA, dc to dc voltage regulator should perform well. The output voltage (Min/Fixed) of this voltage regulator 12v is 2.5V. This voltage regulator 12v offers maximum design flexibility with an output current of 50mA. As a result of the 260 peak reflow temperature, this regulator is essentially indestructible. As a result of DC DC switching regulator's design, it is designed to provide an input voltage of 2V for the purposes of operation. As part of the REG711 series of regulators, the voltage regulators can be found. There is a possibility that DC DC switching regulator can give voltage at 2.5V volts. The switching regulator operation is carried out by 8 pins. In order for this switching regulator to work properly, the output voltage should be at least 2.38VV. Switching regulator has a maximum output current of 50mA A, which is sufficient to meet the requirements of operation. There is a maximum output voltage of 2.62V from this voltage regulator 12v. There is no external influence on harley voltage regulator as it consumes 60μA A of quiescent current. The 1.8V V dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage ensures reliable performance. A maximum supply voltage of 5.5V is required for adjusting voltage regulator to operate. A frequency of 1MHz permits DC DC switching regulator to maintain a high level of accuracy.
REG711EA-2.5/250 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
8 pins