REG711EA-2.7/2K5G4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
REG711EA-2.7/2K5G4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG CHARG PUMP 2.7V 8VSSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Output Voltage :
2.7V
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Frequency - Switching :
1MHz
Synchronous Rectifier :
No
Analog IC - Other Type :
SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
8
Topology :
Charge Pump
Switcher Configuration :
DOUBLER INVERTER
Width :
3mm
Input Voltage-Nom :
2.1V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Pitch :
0.65mm
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
Quiescent Current :
60μA
Current - Output :
50mA
Terminal Position :
Dual
Output Type :
FIXED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Voltage - Input (Min) :
1.8V
Base Part Number :
REG711
Function :
Step-Up/Step-Down
Weight :
25.996513mg
Output Configuration :
Positive
Mount :
Surface Mount
Length :
3mm
Number of Terminations :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Outputs :
1
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments REG711EA-2.7/2K5G4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Base Part Number:REG711, Number of Terminations:8, REG711EA-2.7/2K5G4 pinout, REG711EA-2.7/2K5G4 datasheet PDF, REG711EA-2.7/2K5G4 amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Texas Instruments REG711EA-2.7/2K5G4 ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments REG711EA-2.7/2K5G4
[Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators] Overview
REG711EA-2.7/2K5G4 Features
  • Wide Input Voltage Range: Versatile compatibility with input voltages, ranging from 2.7V to beyond, accommodating diverse system requirements.