REG113EA-2.5/250G4
Mfr.Part #
REG113EA-2.5/250G4
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LINEAR 2.5V 400MA 8VSSOP
No
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pin Count :
8
Dropout Voltage1-Nom :
0.25V
Current - Supply (Max) :
1mA
Min Output Voltage :
2.5V
Number of Terminations :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Pbfree Code :
yes
Output Voltage :
2.5V
Max Output Current :
400mA
Dropout Voltage :
250mV
JESD-609 Code :
e4
Width :
3mm
Base Part Number :
REG113
Output Voltage 1 :
2.5V
Height :
1.07mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Quiescent Current :
400μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Accuracy :
1.5 %
Current - Quiescent (Iq) :
500μA
Number of Pins :
Thickness :
970μm
Length :
3mm
Voltage Tolerance-Max :
2.3%
PSRR :
65dB (120Hz)
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Max Output Voltage :
2.5V
Packing Method :
TR
Voltage - Input (Max) :
10V
Control Features :
Enable
Package / Case :
Min Input Voltage :
1.8V
Terminal Position :
Dual
Number of Functions :
Voltage Dropout (Max) :
0.41V @ 400mA
Output Voltage Accuracy :
1.5 %
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Introducing Voltage Regulators - Linear Texas Instruments REG113EA-2.5/250G4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Base Part Number:REG113, Number of Pins:8, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C, REG113EA-2.5/250G4 pinout, REG113EA-2.5/250G4 datasheet PDF, REG113EA-2.5/250G4 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Texas Instruments REG113EA-2.5/250G4 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments REG113EA-2.5/250G4
Enable Fixed 0.65mm REG113 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
REG113EA-2.5/250G4 Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case contains the Liner IC. In total, there are 8 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~85°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The chip on which this is based has an overall count of 8 pins. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. A 8-pin is present on the chip. It is REG113 for this voltage regulator IC, just for your information. A packing method for the IC regulator is TR, which means it is packed in a certain way. A maximum output current of 400mA is required to meet the operation requirements. It operates in the 400μA Quiescent Current state.
REG113EA-2.5/250G4 Features
250mV dropout voltage