REG1117FA-2.5KTTT
Mfr.Part #
REG1117FA-2.5KTTT
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description
IC REG LIN 2.5V 1A DDPAK/TO263-3
Output Voltage Accuracy :
1 %
Packaging :
Cut Tape (CT)
Positive
Min Current Limit :
1A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Length :
10.18mm
Width :
8.41mm
Output Voltage :
2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Min Supply Voltage :
3.8V
Terminal Pitch :
2.54mm
Quiescent Current :
4mA
Packing Method :
Tape and Reel
Output Voltage 1 :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
1.55V @ 1A
Input Bias Current :
4mA
Number of Terminations :
3
Pin Count :
4
JESD-609 Code :
e3
Number of Regulators :
Max Output Current :
1A
Max Output Voltage :
2.5V
Voltage :
2.5V
Accuracy :
1 %
Min Input Voltage :
3.8V
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
REACH SVHC :
No SVHC
PSRR :
62dB (120Hz)
Max Supply Voltage :
15V
Min Output Voltage :
2.5V
Number of Pins :
3
Dropout Voltage1-Nom :
1.2V
Height :
4.44mm
Base Part Number :
REG1117
Nominal Output Voltage :
2.5V
Number of Outputs :
Nominal Input Voltage :
2.5V
Terminal Position :
Single
Dropout Voltage :
1.2V
Datasheets
REG1117FA-2.5KTTT
Introducing Voltage Regulators - Linear Texas Instruments REG1117FA-2.5KTTT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:3, Voltage:2.5V, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA, Number of Pins:3, Base Part Number:REG1117, REG1117FA-2.5KTTT pinout, REG1117FA-2.5KTTT datasheet PDF, REG1117FA-2.5KTTT amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Texas Instruments REG1117FA-2.5KTTT ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments REG1117FA-2.5KTTT
Fixed 2.54mm REG1117 PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
REG1117FA-2.5KTTT Overview
In the case of Cut Tape (CT) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA case. The PMIC chip has 3 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~125°C degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. The sum of the pins in this unit is 4. The part includes 1 outputs in order to ensure that the voltage regulator IC performs effectively and in a timely manner. This voltage regulator IC has a dropout voltage of 10 volts. On the chip, there are pins for the 3 axis. Here's the basic part number for this IC regulator: REG1117. Packing the voltage regulator IC is done in a method called TAPE AND REEL. Upon reaching its maximal output current, 1A, it is able to satisfy the operation requirements. It operates in the 4mA Quiescent Current state. An 15V-volt supply voltage at the top is required.
REG1117FA-2.5KTTT Features
1.2V dropout voltage