REG104FA-3.3KTTT
Mfr.Part #
REG104FA-3.3KTTT
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LIN 3.3V 1A DDPAK/TO263-5
Min Input Voltage :
2.1V
Accuracy :
2 %
Min Output Voltage :
3.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Output Voltage :
3.3V
Input Bias Current :
600μA
Width :
8.42mm
Dropout Voltage1-Nom :
0.23V
Output Voltage :
3.3V
Current - Supply (Max) :
1.8mA
Gull wing
Height :
4.58mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Max Supply Voltage :
15V
Nominal Output Voltage :
3.3V
PSRR :
65dB (120Hz)
Pin Count :
4
Number of Pins :
5
Voltage Dropout (Max) :
0.48V @ 1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Contact Plating :
Tin
Quiescent Current :
600μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
5
Packing Method :
Tape and Reel
Number of Functions :
Voltage Tolerance-Max :
3%
Package / Case :
Dropout Voltage :
230mV
REACH SVHC :
No SVHC
Reference Voltage :
1.295V
Current - Quiescent (Iq) :
0.7mA
Output Voltage Accuracy :
2 %
Min Supply Voltage :
2.1V
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Max Output Current :
1A
Min Current Limit :
1.2A
Base Part Number :
REG104
Output Voltage 1 :
3.3V
Terminal Position :
Single
Length :
10.16mm
Datasheets
REG104FA-3.3KTTT
Texas Instruments REG104FA-3.3KTTT
Enable Fixed Tin REG104 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
REG104FA-3.3KTTT Overview
Deliveries are in Cut Tape (CT) cases. The package is in a TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 5 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~85°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. The total number of pins in the regulator is 4. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 5-shaped. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number REG104. Packing the voltage regulator IC in this way is called TAPE AND REEL packing. The maximal output current reaches 1A to meet the operating requirements. It operates in the 600μA Quiescent Current state. The top supply voltage can be set to 15V volts.
REG104FA-3.3KTTT Features
230mV dropout voltage