REG104FA-2.5/500G3
Mfr.Part #
REG104FA-2.5/500G3
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LIN 2.5V 1A DDPAK/TO263-5
Voltage - Input (Max) :
15V
Pin Count :
4
Voltage Tolerance-Max :
3%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Base Part Number :
REG104
Accuracy :
2 %
yes
Max Output Voltage :
2.5V
Output Voltage Accuracy :
2 %
Number of Pins :
3
Min Output Voltage :
2.5V
PSRR :
65dB (120Hz)
Packing Method :
Tape and Reel
Quiescent Current :
600μA
Voltage Dropout (Max) :
0.48V @ 1A
Max Output Current :
1A
Number of Terminations :
5
Number of Regulators :
JESD-30 Code :
R-PSSO-G5
Current - Quiescent (Iq) :
0.7mA
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Single
Output Voltage 1 :
2.5V
Width :
8.925mm
Reference Voltage :
1.295V
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Current - Supply (Max) :
1.8mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dropout Voltage1-Nom :
0.23V
Min Input Voltage :
2.1V
Input Bias Current :
600μA
Output Voltage :
2.5V
Texas Instruments REG104FA-2.5/500G3
[Voltage Regulators - Linear] Texas Instruments REG104FA-2.5/500G3 Overview
The Texas Instruments REG104FA-2.5/500G3 is a high-performance linear voltage regulator integrated circuit designed to deliver a stable output voltage of 2.5V with a maximum output current of 1A. Encapsulated in a DDPAK/TO2635 package, this regulator ensures efficient power management in various electronic applications.
REG104FA-2.5/500G3 Features
  • Stable Output: Provides a precise and stable output voltage of 2.5V.
  • High Output Current: Capable of delivering up to 1A of continuous output current.