REG103GA-3.3/2K5
Mfr.Part #
REG103GA-3.3/2K5
Package / Case
SOT-223-6
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA SOT223-6
Stock
207
In Stock :
207
Input Bias Current :
500μA
Number of Pins :
6
Output Voltage :
3.3V
Mount :
Quiescent Current :
1mA
Thickness :
1.6mm
Dropout Voltage1-Nom :
0.115V
Max Output Current :
500mA
No
Contact Plating :
Gold
Pbfree Code :
Min Input Voltage :
2.1V
Pin Count :
6
JESD-609 Code :
e4
Package / Case :
SOT-223-6
Output Voltage Accuracy :
2 %
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
REG103
Width :
3.5mm
Output Voltage 1 :
3.3V
Current - Quiescent (Iq) :
0.7mA
Voltage Dropout (Max) :
0.28V @ 500mA
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Max) :
15V
Number of Regulators :
Height :
1.8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
6.5mm
Number of Terminations :
Reference Voltage :
1.295V
PSRR :
65dB (120Hz)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Current - Supply (Max) :
1.3mA
Dropout Voltage :
115mV
Accuracy :
2 %
Datasheets
REG103GA-3.3/2K5
Texas Instruments REG103GA-3.3/2K5
Enable Fixed Gold REG103 PMIC 6 SOT-223-6
REG103GA-3.3/2K5 Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in SOT-223-6 case. On the Linear IC itself, there are 6 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~85°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There are a total of 6 pins on this board. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 6 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is REG103. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 500mA. It operates in the 1mA Quiescent Current state.
REG103GA-3.3/2K5 Features
115mV dropout voltage