REG103FA-3.3KTTT
Mfr.Part #
REG103FA-3.3KTTT
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA DDPAK
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Pins :
5
Min Output Voltage :
3.3V
Output Voltage Accuracy :
2 %
Number of Terminations :
5
Output Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Base Part Number :
REG103
Packing Method :
TR
Pin Count :
4
Current - Quiescent (Iq) :
0.7mA
Dropout Voltage1-Nom :
0.115V
Height :
4.83mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Thickness :
4.58mm
Dropout Voltage :
115mV
Voltage Tolerance-Max :
2.8%
Output Voltage 1 :
3.3V
Accuracy :
2 %
Input Bias Current :
500μA
Current - Supply (Max) :
1.3mA
Number of Regulators :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Single
Voltage Dropout (Max) :
0.28V @ 500mA
ECCN Code :
EAR99
Max Output Voltage :
3.3V
Max Output Current :
500mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Min Input Voltage :
2.1V
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
PSRR :
65dB (120Hz)
Min Current Limit :
550mA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Width :
8.42mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Reference Voltage :
1.295V
Quiescent Current :
500μA
Voltage - Input (Max) :
15V
Length :
10.16mm
Datasheets
REG103FA-3.3KTTT
Texas Instruments REG103FA-3.3KTTT
Enable Fixed REG103 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
REG103FA-3.3KTTT Overview
A Cut Tape (CT) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA case. On the regulater IC chip, there are a total of 5 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~85°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. A total of 4 pins can be found on the board. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 5 pins on the chip. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number REG103. As you can see from the picture, the regulator IC is packed in a certain way. Taking into account the operation requirements, the maximum output current of the IC voltage regulator reaches 500mA. It operates in the 500μA Quiescent Current state.
REG103FA-3.3KTTT Features
115mV dropout voltage