REG102UA-2.8G4
Mfr.Part #
REG102UA-2.8G4
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG LINEAR 2.8V 250MA 8SOIC
Stock
922
In Stock :
922
Voltage Regulators - Linear
Min Current Limit :
340mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Dropout Voltage1-Nom :
0.15V
Reference Voltage :
1.26V
Min Input Voltage :
1.8V
Pin Count :
8
Dropout Voltage :
150mV
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output Voltage :
2.8V
Base Part Number :
REG102
Current - Output :
250mA
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Current - Quiescent (Iq) :
500μA
Voltage - Input (Max) :
10V
Packaging :
Tube
Number of Pins :
8
Current - Supply (Max) :
800μA
Number of Outputs :
Length :
4.9mm
Width :
3.9mm
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage 1 :
2.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.27V @ 250mA
PSRR :
65dB (120Hz)
Mount :
Terminal Position :
Dual
Voltage Tolerance-Max :
2.3%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
REG102UA-2.8G4
Introducing Voltage Regulators - Linear Texas Instruments REG102UA-2.8G4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C, Base Part Number:REG102, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, Number of Terminations:8, REG102UA-2.8G4 pinout, REG102UA-2.8G4 datasheet PDF, REG102UA-2.8G4 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Texas Instruments REG102UA-2.8G4 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.