REG102NA-A/250G4
Mfr.Part #
REG102NA-A/250G4
Description
IC REG LIN POS ADJ 250MA SOT23-5
Voltage - Input (Max) :
10V
Accuracy :
1.5 %
Voltage Dropout (Max) :
0.27V @ 250mA
Height :
1.45mm
Dropout Voltage :
150mV
Min Input Voltage :
1.8V
Min Output Voltage :
2.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Number of Terminations :
5
Voltage - Output (Max) :
5.5V
Thickness :
1.2mm
Load Regulation-Max(%) :
2.8%
Width :
1.6mm
Max Output Voltage :
5.5V
Output Voltage :
5.5V
Output Voltage Accuracy :
1.5 %
Dropout Voltage1-Nom :
0.15V
Output Type :
Adjustable
PSRR :
65dB (120Hz)
Reference Voltage :
1.26V
Length :
2.9mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Functions :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Output Current :
250mA
Datasheets
REG102NA-A/250G4
Texas Instruments REG102NA-A/250G4
Enable Adjustable REG102 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
REG102NA-A/250G4 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a SC-74A, SOT-753 case. On the regulater IC chip, there are a total of 5 terminations. Output type Adjustable. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~85°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In total, this chip consists of 5 pins and is divided into two groups. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 5 pins on the chip. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number REG102. As you can see from the picture, the regulator IC is packed in a certain way. Taking into account the operation requirements, the maximum output current of the IC voltage regulator reaches 250mA. It operates in the 400μA Quiescent Current state.
REG102NA-A/250G4 Features
150mV dropout voltage