REG102NA-2.85/3K
Mfr.Part #
REG102NA-2.85/3K
Description
IC REG LIN 2.85V 250MA SOT23-5
Thickness :
1.2mm
Min Input Voltage :
1.8V
Output Voltage :
2.85V
Terminal Form :
Gull wing
Voltage Tolerance-Max :
2.3%
Max Output Voltage :
2.85V
Dropout Voltage1-Nom :
0.15V
Width :
1.6mm
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
PSRR :
65dB (120Hz)
Dropout Voltage :
150mV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage 1 :
2.85V
Length :
2.9mm
Max Output Current :
250mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Min Output Voltage :
2.85V
Reference Voltage :
1.26V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Input (Max) :
10V
Accuracy :
1.5 %
Output Type :
FIXED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.45mm
Voltage Dropout (Max) :
0.27V @ 250mA
Datasheets
REG102NA-2.85/3K
Texas Instruments REG102NA-2.85/3K
Enable Fixed REG102 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
REG102NA-2.85/3K Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a SC-74A, SOT-753 case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 5 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~85°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. The total number of pins in the regulator is 5. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 5-shaped. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number REG102. Packing the voltage regulator IC in this way is called TR packing. The maximal output current reaches 250mA to meet the operating requirements. It operates in the 400μA Quiescent Current state.
REG102NA-2.85/3K Features
150mV dropout voltage