REG102GA-2.85
Mfr.Part #
REG102GA-2.85
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SOT-223-6
Description
IC REG LIN 2.85V 250MA SOT223-6
Manufacturer :
Texas Instruments
Packaging :
Tube
Max Output Current :
250mA
Output Configuration :
Positive
Quiescent Current :
400μA
2 (1 Year)
Lead Free :
Lead Free
Min Input Voltage :
1.8V
Voltage Tolerance-Max :
2.3%
Current - Supply (Max) :
800μA
Height :
1.8mm
Reference Voltage :
1.26V
Pin Count :
6
Number of Outputs :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Voltage - Input (Max) :
10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
6
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Output Voltage :
2.85V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Regulators :
1
Min Output Voltage :
2.85V
Width :
3.5mm
Dropout Voltage :
150mV
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current - Quiescent (Iq) :
500μA
Thickness :
1.6mm
Length :
6.5mm
Package / Case :
SOT-223-6
Voltage Dropout (Max) :
0.27V @ 250mA
Dropout Voltage1-Nom :
0.15V
Accuracy :
1.5 %
Number of Functions :
Output Voltage 1 :
2.85V
Output Voltage :
2.85V
JESD-609 Code :
e4
Base Part Number :
REG102
Control Features :
Enable
Min Current Limit :
340mA
PSRR :
65dB (120Hz)
Datasheets
REG102GA-2.85
Texas Instruments REG102GA-2.85
Enable Fixed REG102 PMIC 6 SOT-223-6
REG102GA-2.85 Overview
Deliveries are in Tube cases. The package is in a SOT-223-6 case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 6 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~85°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. The total number of pins in the regulator is 6. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 6-shaped. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number REG102. The maximal output current reaches 250mA to meet the operating requirements. It operates in the 400μA Quiescent Current state.
REG102GA-2.85 Features
150mV dropout voltage