REG101UA-2.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
REG101UA-2.5
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 100MA 8SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Voltage 1 :
2.5V
Width :
3.91mm
Voltage - Input (Max) :
10V
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e4
Number of Outputs :
1
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tube
Reference Voltage :
1.267V
Thickness :
1.58mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Output Voltage :
2.5V
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Accuracy :
1.5 %
PSRR :
65dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max) :
0.13V @ 100mA
Min Input Voltage :
1.8V
Height :
1.75mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Output Type :
FIXED
Min Current Limit :
130mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
Voltage Tolerance-Max :
2.2%
Output Voltage :
2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Pbfree Code :
yes
Length :
4.9mm
Min Output Voltage :
2.5V
Surface Mount :
yes
Max Output Current :
100mA
Pin Count :
8
Current - Supply (Max) :
650μA
Dropout Voltage1-Nom :
0.06V
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
8
Number of Pins :
Output Configuration :
Positive
Number of Regulators :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Dropout Voltage :
60mV
Current - Quiescent (Iq) :
500μA
Control Features :
Enable
Base Part Number :
REG101
Quiescent Current :
400μA
Datasheets
REG101UA-2.5
Introducing Voltage Regulators - Linear Texas Instruments REG101UA-2.5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, Base Part Number:REG101, REG101UA-2.5 pinout, REG101UA-2.5 datasheet PDF, REG101UA-2.5 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Texas Instruments REG101UA-2.5 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments REG101UA-2.5
[Voltage Regulators - Linear] Texas Instruments REG101UA-2.5 Overview
The Texas Instruments REG101UA-2.5 is a high-performance linear voltage regulator integrated circuit designed to provide a stable 2.5V output voltage with a maximum current of 100mA. Encapsulated in an 8SOIC package, this regulator offers precision regulation for various electronic applications.
REG101UA-2.5 Features
  • Stable 2.5V output voltage
  • Maximum output current of 100mA