RE48AML12MW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RE48AML12MW
Manufacturer
Schneider Electric
Description
HARMONY, MODULAR TIMING RELAY, 5
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Time Delay Relays
Minimum Operating Temperature :
-20°C
Time Delay :
>=25ms
Contact Configuration :
DPDT
Contact Current :
5A
Rated control supply voltage at DC :
RoHS :
Compliant
Throw Configuration :
DPDT
Contact Material :
Silver Nickel
Subcategory :
Timers
Delay Time :
0.02 Sec ~ 300 Hrs
Rated control supply voltage at AC 60 Hz :
Series :
Harmony
Product Category :
Timers
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Rating @ Voltage :
5A @ 250VAC/DC
Terminal Type :
Plug In
Termination Style :
Plug In
Relay Type :
Mechanical Relay
Nominal current :
5
Power Supply :
External
Maximum Operating Temperature :
+50°C
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Supply Voltage :
24 → 240V ac/dc
Width :
48
Product Status :
Active
Type of electric connection :
Screw connection
Number of Contacts :
2
Function :
Programmable (Multi-Function)
Package :
Box
Voltage - Supply :
24 ~ 240VAC/DC
Brand :
Nominal Input Voltage :
250 V
Timing Adjustment Method :
Hand Dial
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Product Type :
Height :
48
Voltage type for actuating :
AC/DC
Rated control supply voltage at AC 50 Hz :
Depth :
80
Length :
48mm