RE0805FRE0782K5L
Mfr.Part #
RE0805FRE0782K5L
Description
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
82.5kOhm
Max Power Dissipation :
125mW
Working Voltage :
150V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RE0805FRE0782K5L
YAGEO RE0805FRE0782K5L
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 82.5kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C