RE0805FRE0718R2L
Mfr.Part #
RE0805FRE0718R2L
Description
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/8W 0805
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Max Power Dissipation :
125mW
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
RE
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Factory Lead Time :
33 Weeks
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
18.2Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Datasheets
RE0805FRE0718R2L
YAGEO RE0805FRE0718R2L
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 18.2Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C