RE0805FRE07162KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RE0805FRE07162KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 162K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Working Voltage :
150V
Height :
609.6μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Resistance :
162kOhm
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Series :
RE
Surface Mount :
yes
Composition :
Thick Film
Feature :
Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
RE0805FRE07162KL
YAGEO RE0805FRE07162KL
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 162kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C