RE0805DRE0747K5L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RE0805DRE0747K5L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 47.5K OHM 0.5% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Height :
609.6μm
Resistance :
47.5kOhm
Feature :
Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
150V
Datasheets
RE0805DRE0747K5L
YAGEO RE0805DRE0747K5L
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 47.5kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C